Připravte se na léto a klíšťatům nedejte šanci

Datum: 30. května 2022 Autor: tým ALFA OMEGA Kategorie: Zdraví

Malé a záludné. Takové je klíště. Opravdu nepříjemní společníci dokážou vystrašit nejednoho člověka. Pokud však víte, co máte dělat, snadno si s nimi poradíte.

Klíště obyčejné (Ixodes ricinus) je nejznámější druh z čeledi klíšťkovitých. Jedná se o druh parazita, který se živí krví zvířat, ale i člověka, a je nebezpečným nositelem virových onemocnění, jako jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Obě tato onemocnění mohou mít v případě infikování nepříznivý průběh. A bohužel z roka na rok je klíšťat čím dál více. Například v srpnu 2022 v Brně odborníci evidují nejvyšší výskyt klíšťat za posledních 5 let.

Projevy kousnutí klíštětem

Jedním z prvních příznaků je malé zarudnutí, další projevy mohou být zvýšená teplota, bolest hlavy, bolest svalů a pocit jako při příznacích ochoření chřipkou. Tyto příznaky jsou dostatečným důvodem k vyhledání lékařské pomoci. Zatímco proti klíšťové encefalitidě, která patří i mezi nemoci z povolání, se můžete bránit očkováním, vakcína proti lymské nemoci je v současnosti nedostupná.

Trvalými následky po překonání klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy

Trvalými následky jsou bolesti hlavy, psychické problémy a obrna. Trpí jimi 35 až 60 % infikovaných. Úmrtí nastává u 1 až 2 % infikovaných pacientů. Lymská borelióza probíhá v několika stádiích. V prvním stadiu je dobře léčitelná antibiotiky. Bohužel, přisáté klíště není jediným nebezpečným zdrojem encefalitidy. Klíšťata se již objevila například i v syrovém kozím a ovčím mléce.

Jak správně odstranit klíště

Pokud si už na svém těle najdete klíště, nepanikařte. Existuje velké množství pinzet, kterými jej snadno odstraníte. Klíště ničím nepotírejte ani nevykrucujte! Pinzetu přiložte co nejblíže ke kůži a klíštěte pomalu táhněte a pokud je to nutné, jemně s ním kývejte. Ujistěte se, že vyšla ven i hlavička. Po vyjmutí klíštěte ránu pečlivě zkontrolujte. Čistou ránu vydezinfikujte a nezapomeňte ani na pinzetu.

Hojení ran po kousnutí klíštětem

Zarudlé, oteklé a podrážděné pokožce po kousnutí klíštětem můžete pomoci k rychlejší regeneraci. Navíc klíště způsobuje onemocnění virového typu, proto je důležité proti nim bojovat. Alaskin účinně působí i v oblasti hojení ran po poštípání a kousnutí hmyzem. Alaptid se přes kůži dostane do krevního řečiště a bojuje proti virovým patogenům, zatímco hojivé složky (alantoin a panthenol) zmírňují zarudnutí a pocit podráždění.

Alaskin je regenerační gel s alaptidem, který je díky svým účinkům vhodným společníkem na výlety do přírody, ale také jako první pomoc do každé domácnosti. Urychluje hojení ran při úrazech, popáleninách i poštípání hmyzem. V mnoha případech již pomohl i při kožních onemocněních.

Články, které by vás mohly zajímat

Datum: 3. srpna 2022

Autor: tým ALFA OMEGA

Kategorie: Zdraví

LetnÍ zranění: Jak si s nimi poradit?

Datum: 20. května 2022

Autor: tým ALFA OMEGA

Kategorie: Zdraví

4 fakta o vitamínu C, o kterých asi nevíte