LetnÍ zranění: Jak si s nimi poradit?

Datum: 3. srpna 2022 Autor: tým ALFA OMEGA Kategorie: Zdraví

Konečně je tady léto a slunečné počasí nás láká trávit více času aktivně v přírodě. Věnujeme se sportům či jiným letním aktivitám, ale s tím je spojeno i množství nástrah. Zranění na náš číhají prakticky při každé činnosti. Kolo, brusle, koupání v moři či v jezeře, paddleboarding, turistika nebo jen obyčejné procházky s sebou přinášejí rizika různých zranění v podobě oděrek, škrábanců, otlaků a jiných drobných poranění.

Podle údajů z nemocnic v létě narůstá počet případů drobných poranění, a to zejména u dětí, které se zraní při letních aktivitách. My dospělí se často poraníme i při pracích kolem domu. Vzhledem ke zvýšeným rizikům proto není na škodu vědět, jak taková poranění řešit.

Odřeniny a škrábance

Jedním z nejčastějších poranění při letních sportech jsou jistě oděrky a drobné škrábance. Ať už jde o pád z kola nebo odřeniny o skálu, poranění je třeba co nejdříve opláchnout pod tekoucí vodou, případně jemně otřít její okolí namočeným kouskem látky, vatou nebo bavlněným tamponem, následně vydezinfikovat okraj rány a přelepit náplastí nebo obvázat čistým obvazem.

Řezné rány

Nejdůležitější je zastavit krvácení, a to vyvinutím tlaku na ránu čistou gázou nebo obvazem, případně můžeme použít kus čisté látky. Pokud přes tuto vrstvu krev prosakuje, přidáme další vrstvu, tu první však neodstraňujeme. Při poranění končetin pomůže držet je nad úrovní srdce. V případě větších řezných ran samozřejmě bezodkladně vyhledejte lékařskou pomoc.

Puchýře

Je důležité postižené místo přelepit, aby nedocházelo k dalšímu odírání. Vhodné je i vyměnit obuv za takovou, která dané místo již více neodírá, aby nedošlo k prasknutí puchýře. Puchýře sami nikdy nepraskejte. Tekutina, která se v nich tvoří, má za úkol poraněné místo zahojit.

Co s takovými poraněními dál? Každý z nás určitě chce, aby se zranění zahojila co nejrychleji, a mnozí se obávají vzniku nehezké jizvy. Zde vám pomůže Alaskin – regenerační gel s alaptidem, který nejen urychlí hojení ran, ale zamezí i šíření infekce. Hojivé zložky Alaskinu (alantoin a panthenol) navyše zmierňujú začervenanie a pocit podráždenia. Okrem toho je skvelou prevenciu vzniku jaziev. Pre maximálny hojivý účinok však odporúčame použiť ho na zranenie ihneď po zacelení rany (na otvorenú ranu ho nepoužívajte).

Pokud se tedy chystáte na výlet či dovolenou, nezapomeňte si sbalit lékárničku. Kromě základních léků, obvazu, náplastí a dezinfekce do ní doporučujeme přibalit také Alaskin – alfu a omegu pro vaši pokožku.

Články, které by vás mohly zajímat

Datum: 30. května 2022

Autor: tým ALFA OMEGA

Kategorie: Zdraví

Připravte se na léto a klíšťatům nedejte šanci

Datum: 3. června 2022

Autor: tým ALFA OMEGA

Kategorie: Zdraví

Bambucké máslo – zázrak z ořechů